YeniEv-YeniSahip

Bir takım haklı sebeplerden dolayı köpeğinizden artık ayrılmak zorundaysanız ve ona yeni bir sahip ve yeni bir ev bulmaktan başka çıkar yolunuz yok ise, aşağıda dikkate alınması gereken noktaları okumadan kararınızı vermeyin.

Özel olarak bire bir yapmış olduğunuz satışlarda, köpeğiniz satıldığı andan itibaren kopek üzerinde hiçbir hakkınız kalmaz. Köpeğinizin yeni yaşam ortamı hakkında yalan söylemiş olabilir veya köpeğinizi sizden satın alıp üçüncü şahıslara da satabilir. Ve unutmayınız, şahsi sözleşmeler de yapmış olsanız bu konuda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Diğer taraftan, köpeğinizi kötü şartlarda sahiplendirdiyseniz, veya problemleri hakkında yalan söylediyseniz, emin olunuz ki dönüp dolaşıp konular tekrar sizi bulacaktır.

Asıl büyük problem köpeğinizi satarken, köpeğinizle beraber köpeğinizin dokümanlarını da satarken ne kadar para isteyeceğinizde. Bir sürü köpek  yavrusu üretim fabrikaları sizinki gibi hayvanların peşinde koşmaktalar. Köpeğinizin böyle bir duruma düşmesini istemeyeceğinizden eminiz.
Yanı sıra kopek pazarında bir sürü köpek el altından, kopek döğüşleri için veya yavru üretim fabrikalarında dişi erkek damızlık kullanılmak üzere, yurt dışına yollanmaktalar.

Yanısıra, köpeğiniz sahip değiştirdiğinde oldukça önemli bir trauma yaşayacaktır. Irklara göre süresi değişen bu trauma esnasında, köpeğinizin bulunduğu ortam ve bu ortamda etrafında bulunan kişiler önem kazanmaktadır.

Köpeğinizin bu istenmeyen durumları yumuşak bir şekilde atlatabilmesi için takip edilmesi gereken opsiyonları aşağıda sıralamaya çalıştık.

1-Üreticisi: Sorumluluk sahibi bir üretici, ürettiği köpeği, ihtiyaç duyulduğu anda geri almayı kabul edecektir. Köpeğinizi iyi bir üreticiden aldıysanız, hemen kendisine başvurunuz ve size yardımcı olmasını talep ediniz. Köpeğiniz nihayetinde doğmuş olduğu ortama geri döneceğinden yaşayacağı bir trauma da olmayacaktır.

2-Irk Kurtarma Dernekleri: 2011 senesi itibarıyla, ülkemizde henüz kurulması düşünülmemiş olan bu tip kuruluşlara Köpek Cemiyeti önayak olacak ve onların bir an önce örgütlenmesini sağlamak hususunda gerekli girişimleri yapacaktır. Bu tip sivil toplum örgütleri devreye girdiği tarihten itibaren, köpeğiniz de bir ırk köpek ise hemen bu örgütlerden yardım isteyebilirsiniz. Kendileri köpeğinize uygun bir aile bulacaktır. Köpeğiniz de yeni bir yuva bulana kadar, aynı ırk köpeklerle bir arada bulunup oynayacağı için yaşayacağı traumayı en az hasarla atlatmasını da bilecektir.

3-Kurtarma Merkezleri: Bu merkezleri barınaklarla karıştırmak zor değil elbette. Ama henüz ülkemizde bu tip merkezler kurulmadı. Bu merkezlerin en büyük özelliği barınaklar gibi devlet kurumları değil, özel kuruluşlar veya sivil toplum örgütleri olması. Köpek Cemiyeti bünyesinde kurulacak olan yardım vakıfları sayesinde bu tip kuruluşlara kaynak sağlamak mümkün olacaktır kanısındayız.

Yazdır