K.C. Köpek Kaydı

Köpek Cemiyeti ülkedeki tüm sahipli köpekleri, onların refah içerisinde bir hayat sürebilmelerine yardım etmek amacıyla,  kayıt altına almayı arzulamaktadır.
Irk köpek olsun, çapraz ırklar olsun veya kırma olsun, sahipli olan her köpeğin Köpek Cemiyeti kayıtlarında yeri ayrılmıştır.
Köpeğinizi cemiyet kayıtları altına alabilmeniz için öncelikle Kurumsal veya Bireysel kayıt, Bireysel kayıtda da  3 üyelik şeklinden (Bağlı Üyeİlişkili Üyeİştirakçı Üye) birinden kendi şahsınızın kaydını yaptırmış olmanız gerekmektedir.

Aşağıda değişik köpek kayıt şekillerini ve size getirdiği avantajları bulacaksınız:
Irk Köpek Kaydı (Soyağaçlılar) :
SporAktif(SA) Kaydı (Soyağaçlılar, Çapraz Irklar):
KompanyoSüsler Kaydı (Soyağaçlılar, Çapraz Irklar):
Eutopyanlar Kaydı (Kırmalar):
PatiLog Kaydı (Soyağaçlılar, Çapraz Irklar, Kırmalar):
Kayıt Ücretleri:
Sıkça Sorulan Sorular(SSS):

Irk Köpek Kaydı (Soyağaçlılar[Saf-Kan])

Soyağaçlı köpeklerden yeni doğanları ve soyağaçları olan köpekleri kayıt altına alan Köpek Cemiyeti Irk Köpek Kayıt Sistemi, sadece herikisi de aynı ırktan olan ebeveynlerin yavrularını kayıt altına almaktadır. Irk İnfo Merkezi’nden köpeğinizin ırkının Köpek Cemiyeti listelerinde bulunup bulunmadığını inceleyebilirsiniz.
Soyağaçlı köpeklerin hepsi hem Köpekli Spor yarışmalarına hem de Saha Testi yarışmalarına katılabileceklerdir. Köpeklerin bu aktivitelere katılabilmeleri için sahibinin adına Köpek Cemiyeti kayıtlı olmaları şarttır.
Bu kayıt sistemi genelde ya üreticilerin ürünlerini kaydetmek için kullandığı veya KC dışından ithal edilen erişkin ırk köpeklerin kaydı için kullanılan bir sistemdir.

Avantajları:

 • KC kayıtlı soyağaçlı köpeklerin sahipleri köpeklerinin ırk özelliklerini hem görünüm hem de davranış açısından tam manasıyla yansıttıklarını göreceklerdir. Dolayısıyla köpeğinizin soyağacı belgesini satın alabilir ve köpeğinizin aile dağılımını inceleyebilirsiniz.
 • Ülkede Köpek Cemiyeti tarafından organize edilen ve/veya cemiyet şemsiyesi altında değişik kuruluş ve derneklerce organize edilen tüm köpek şovlarına veya etkinliklerine katılabilirsiniz.
 • Köpek Cemiyetine kayıtlı köpeklerinizi üretebilir, ve arzu ederseniz mikroÜretici olabilirsiniz.  Köpek Cemiyeti Lisanslı (m)Üretici olabilmek için Lisanslı Üretici Programı şartlarını yerine getirmeniz gerekmektedir..

  Köpek sahipleri en kısa sürede köpeklerini kendi adlarına kayıt ettirmelidirler. Böylece doğru detaylar Köpek Cemiyeti veri bankalarına kayıt edilmiş olacaklar, sahiplerin de üretime geçmesi kolaylaşacaktır.
  Kayıt belgesi veya soyağacı belgesi bulunmayan köpeklerinizi kırma köpekler kategorisine (EUTOPYA KÖPEK KULÜBÜ) kaydını yaptırmadan önce Genetik Irk Kalıtı(GIK) testi yaptırmanızı özellikle tavsiye etmekteyiz. Bu test sonucunda köpeğinizin herhangi bir kayıt belgesi veya soy ağacı belgesi bulunmasa da, köpeğiniz belli bir ırk mensubu olarak veya çapraz ırk(değişik iki ırk mensubu ebeveynden gelmek) olarak belirlenebilir.
  Bu grup köpekler için KC’den soyağacı belgesi (pedigree) talep edebilirsiniz.  

Soyağaçlı kaydı için daha fazla bilgi

SporAktif (SA) Kaydı (Soyağaçlılar[Saf-Kan], Çapraz Irklar[Melez])

Hangi soydan gelirse gelsin her köpek, soyağaçlı olsun, çapraz ırk olsun, SporAktif Kaydı altına alınabilirler.

Avantajları:

Bu kayıt sistemi altındaki her köpek, Agility(Kıvraklık), Flyball(Uçantop), Frizby, Obedience(İtaat), Herding(SürüGütme), Tracking(İzSürme), Arama-Kurtarma, DoggyDance(KöpekliDans), Köpekli Çalışma yarışmalarına, Köpek Cemiyeti lisansı ile katılabilirler. Köpeklerin bu aktivitelere katılabilmeleri için sahiplerinin adına Köpek Cemiyeti kayıtlı olmaları şarttır.

Bu grup köpekler için KC’den soyağacı belgesi (pedigree) talep edebilirsiniz. 

SporAktif(SA) Kaydı hakkında daha fazla bilgi

KompanyoSüsler Kaydı (Saf-Kan Irklar ve Çapraz Irklar[Melez])

Kompanyon ve Süs grubu köpeklerin kayıtları bu disiplin altında yapılmalıdır. Bu grup köpeklerin köpekli spor etkinlikleri standart kurallardan biraz farklı olacağında ayrı bir kategori olarak değerlendirilmiş ve bu disiplin etkinlik kuralları hazırlanmaya başlamıştır.
Bu disiplin içerisinde değerlendirilecek köpekler safkan ve çapraz ırklar olabilir, soy ağaçları mevcut olabilir veya soyağaçsız da olabilirler. Kompanyonlar büyük boy da olabilir küçük boy köpekler de olabilirler. Süs köpekleri ise daha çok küçük boy köpekler olduğu için ve her iki grup köpeklerin özellikle köpekli sporlar için yetiştirilmemiş olanları bu disiplin altında değerlendirilmişlerdir.
KompanyoSüsler grubu köpeklerin Kayıt Defterine kayıtlı olabilmeleri için  öncelikle sahiplerinin KC üyesi olmaları gerekmektedir 

Avantajları:
- Özellikle ağır egzersiz gerektiren köpekli spor etkinliklerine katılmak istemeyen köpek-sahip çiftleri daha az mukavemet ihtiyacı içeren bu disiplin altında yarışmalara katılabilirler.
-  Kulüp sirkülerine, etkinlik tarihlerine, özel imkanlara ve bir sürü diğer imkanlara online giriş hakkı elde ederler

Bu grup köpekler için KC’den soyağacı belgesi (pedigree) talep edebilirsiniz. 

KompanyoSüs Köpek Kulübü hakkında daha fazla bilgi

Eutopyanlar Kaydı (Melezler[Çapraz Irklar]-Mongrels[Kırmalar])

Saf kan olmayıp melez(çapraz-ırk) veya mongrel(kırma) oldukları belirlenmiş köpeklerin tek kayıt yeri Eutopya Köpek Kulübü’dür. Kulübe kayıt olmuş köpekleriniz kayıt tarihinden itibaren Eutopyan diye anılacaklardır. Bu disiplinin üyeleri özellikle SK-Sokak Köpeği ünvanından terfi etmiş olacaklardır.
Köpeğinizi Eutopya Köpek Kulübüne kayıt ettirmeden önce, siz sorumlu köpek sahibinin, KC üyesi olması şarttır.

Üye olmak çok kolay!
Seçeceğiniz üyelik modeline göre;  Kurumsal veya Bireysel (Bağlı Üye - İlişkiliÜye - İştirakçı Üye)  kayıt için lütfen linkleri tıklayınız.

 

Avantajları:

 • Ülkenin dörtbir köşesinde yapılacak olan Eutopya Köpek Etkinliklerine, Eutopya Köpek Kulübü kategorlerinde katılabilirler.
 • Kulüp sirkülerine, etkinlik tarihlerine, özel imkanlara ve bir sürü diğer imkanlara online giriş hakkı.

Not: Eutopyan Köpek Kayıt defterinde olabilmek için  öncelikle Eutopya Köpek Kulübü üyesi olmak gerekmektedir.

Eutopya Köpek Kulübü hakkında daha fazla bilgi

PatiLog Kaydı (Soyağaçlılar, Çapraz Irklar, Kırmalar)

Şunu unutmayınız ki, yukarıdaki kayıt paketlerinden hangisini tercih ederseniz edin, köpeğinizi mikroçipleme ve PatiLog veri bankasına kayıt işlemlerini gözardı etmemeli ve geciktirmemelisiniz. PatiLog-VIP özbenliğinizle barışık olmanızı sağlar ve böylece o kötü gün gelir de köpeğiniz kaybolursa, PatiLog mümkün olan en hızlı şekilde sizleri tekrar bir araya getirmeyi amaçlar.

Edineceğiniz her yeni köpeğin detaylı bilgilerini kendi isminiz altına transfer ederseniz, kaybolan köpekleriniz bulunduğunda doğru adrese ve sahibe teslim edilebilirler.

Kaybolmuşu bulmak değildir tek meziyet, kaybolmuşu bulduktan sonra doğru ellere teslim etmektir aslında !

PatiLog hakkında daha fazla bilgi

Kayıt Ücretleri
Köpek kayıt ücretleri için Ücret Tablosuna başvurunuz

Köpeğinizin kaydını gerçekleştirmek için Köpek Kayıt Formları Listesi

 

Çevirimiçi Köpek Kayıt bölümünden ön kayıtlarınızı gerçekleştirebilirsiniz …. 

 SSS
Köpeğimin Köpek Cemiyeti’ne kayıtlı olup olmadığını nasıl anlarım?
Köpeğimi Köpek Cemiyeti’ne nasıl kaydettiririm?
Köpeğimin sahip değiştirme işlemini nasıl yapabilirim?
Köpek Cemiyeti kayıtlı yavru/erişkin satın aldım, şimdi ne yapmalıyım?

2011 senesinin 1 Haziran -31 Aralık ayları arasında köpek kayıt işlemlerini gerçekleştirenlerin kayıt geçerlik süreleri 31 Aralık 2012 tarihine kadar uzatılmıştır.

Bu konuda Genel Sekreterimizin yayınladığı yazıyı pdf formatında buradan indirmeniz mümkün !

 

 

 

Yazdır