Kynos Logia

Bu bölüm için bu başlığı kullanmak istedik. Kynos eski Yunancada köpek kelimesini karşılarken, logia konuşmak anlamına geliyordu.  Buradan hareketle Kynos Logia Köpek üzerine Konuşmak veya sonradan anıldığı biçimiyle Köpek-Bilim/Kinoloji manasına kullanılmaktadır.
Köpek Biliminin alt paragraflarına girmeden önce Köpeği Bilmek cümlesinden yola çıkarak köpeğimizi tanımaya başlamak için bu bölümde  bir köpek sahibi olmanın sorumluluklarını, köpek sahibi olmanın sizlere kazandırdığı yararları, yeterli bakım ve eğitimle köpeğinizin nasıl bir erişkin olmaya başlayabildiğini ve onun ülkedeki köpek camiasına nasıl entegre olduğunu  değişik başlıklar altında göreceğiz.

Bu bölümde ayrıca, köpeğinizin nasıl kayıt altına alınabileceğini, onu eve getirdiğinizde nasıl beslenmesi ve eğitilmesi gerektiğini,  güvende ve sağlıklı olarak nasıl yaşamını sürdürmesi gerektiğini, sağlık ve hayat sigortalarının yapılıp yapılamayacağını, ülkede köpeğinizin hangi kanunlara tâbî olduğunu ve nihayet ona bakamayacak duruma düştüğünüzde neler yapmanız gerektiğini beraberce inceleyeceğiz.

Yine bu başlık altında, söz köpek biliminden açılmışken önce sanal daha sonra somut olarak ülkede köpek üzerine araştırma yapabilen bir Kinoloji Enstitüsünü nasıl kurabileceğimizi tartışacağız.

Köpeğinizin güvenli bir ortamda yaşamını sürdürebilmesi için dikkat edilmesi gerekenler:

 • Bahçenizin kaçışa engelli olduğundan emin olun – büyük ırk köpeklerin iki metre yükseklikteki çit veya duvarları bile aşabileceğini unutmayın.
 • Yol kenarlarında veya hayvan sürülerine yakınken, köpeğinizi kısa bir gezdirmeyle tutun.
 • Tehlikeli kimyasalları, temizlik malzemeleriyle ilaçları köpeğinizden uzakta bulundurun veya saklayın.
 • Köpek için toksik olduğundan, kakao tozu, çukulata, kuru üzüm, üzüm, macadamia fındığından köpeğinizi uzak tutun.
 • Bahçenizi kakao meyvesi (http://fr.wikipedia.org/wiki/Cacaoyer) kabuğuyla kaplamayın, köpekler için hastalık ve ölümlere yol açabilir.
 • Fare zehiri, sümüklü böcek zehiri, yabani ot öldürücüler,  suni gübre ve böcek savarları köpeğinizin bulunduğu ortamlarda kullanmayınız. Mücadele şirketleri tarafından canlılara zararsızdır ifadesi olsa bile kullanılmaması tavsiye edilir
 • Otomobil seyyahatlerinde, köpeğiniz için,  emniyet kemeri, taşıma kabı veya canlı hayvan hamağı kullanmayı ihmal etmeyiniz.
 • Köpeğinizin motorlu taşıt penceresinden sarkmasına engel olunuz.
 • Köpeğinizi hiçbir şekilde taşıt içerisinde sera etkisine maruz bırakmayınız.
 • Köpeğinizin açık bir kapıdan veya pencereden yola veya dışarı fırlamaması için tüm önlemleri almayı unutmayınız.
 • Köpeğinizi bir dükkan veya alışveriş merkezi önünde çalınmasını önlemek amacıyla bağlı bir şekilde bırakmayın..
 • Havai fişek kutlamalarında mümkün olduğunca köpeğinizi evde tutmaya bakınız. Dışarıda olmak mecburiyetindeyseniz köpeğinizin bağlı olmasına aşırı özen gösteriniz.

Köpekler için toksik ve zehirli olan bahçe ve evlerde yetiştirilen bir takım bitkilerin ve çiçeklerin adları aşağıda verilmiştir:

Köpeğimiz bu listedekileri yalar veya yerse hemen bir veterinere başvurmak yerinde olacaktır.

Yazdır