ŞKEP-Sertifika Tanımları

Yavru Köpek Temel Değerlendirmesi
Yavru Temel Eğitim Sertifikası özellikle yavru köpeklerini eğitebilmek amacıyla refakatçıyı (sahibi) hedef alır. Irk Derneklerine göre değişmekle birlikte, eğitim yavru köpeğin 8 haftalık olmasından itibaren başlayabilir. Yavru köpek 12 aylık oluncaya kadar, ki bu zamanda Temel Eğitim tamamlanmış olacaktır, uygulanması gereken herhangi bir minimum eğitim standartı diye bir şey yoktur.  Yavrunun tüm yetenek ve kabiliyetleri değerlendirilmelidir!

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız:  ŞKEP Yavru Temel Eğitimi (.pdf)

Bronz Sertifika
Bronz Sertifikanın amacı, kontrollu bir şekilde davranan refakatçısı yanında yürüyebilen köpekler ortaya çıkartmaktır. Test, Köpek Cemiyeti üyesi olan her yaşta her köpeğin katılımına uygundur. Bronz Sertifika  Testi’ne katılabilmek için, köpeklerin, Yavru Temel Değerlendirme Programı’na katılmış ve tamamlamış olmaları beklenmemektedir. Refakatçıların, kendi köpeklerinin dışkılarını toplayabilmek için gerekli malzemeyi üzerlerinde bulundurduklarını gösterebilmeleri bu testin gereklerinden biridir.

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız: ŞKEP Bronz Sertifika (.pdf)
Ek Doküman için tıklayınız : Ant.1 – Sorumluluk ve Bakım Rehberi (.pdf)

 

Gümüş Sertifika
Gümüş Sertifikanın amacı, zorluk seviyesini arttırarak Bronz Sertifikada öğrenilenleri irdelemektir. Bu, köpek eğitimi becerisinin doğal ilerlemesi olup, bir arkadaşla selamlaşmak, taşıtları kontrol etmek ve caddelerde yürümek gibi günlük yaşantının bir parçası olan yeni yaklaşımları özünde barındıracaktır.

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız: ŞKEP Gümüş Sertifika (.pdf)
Ek Doküman için tıklayınız : Ant.2 – Sorumluluk ve Bakım Rehberi (.pdf)

Altın Sertifika
Altın Sertifikanın amacı, Gümüş Sertifika eğitiminde öğrenilenleri daha da geliştirerek, oldukça ileri seviyede eğitim tekniklerini içinde barındırmak olup gerek köpeği gerekse refakatçisini en ileri düzeyde eğitebilmektir. Altın Sertifika da, köpeği yatağına yollama, köpeği rahat bir şekilde izole olmasını sağlama, köpeği aniden durdurabilme ve hatta gezdirmesiz olarak arka ayakları üzerinde kalkarak o pozisyonda bir takım hareketler yapabilmek gibi en üst düzey eğitim becerilerini özünde barındırmaktadır.

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız:  ŞKEP Altın Sertifika (.pdf)

Sorumluluk ve Bakım
Bütün sertifika testlerinin bir uzantısı olan bu doküman, refakatçı veya köpek sahiplerini köpeklerine ve topluma karşı sorumluluk duygusu içerisinde olmaları doğrultusunda onları eğitmek amaçlı hazırlanmıştır.

Daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız:  ŞKEP Sorumluluk ve Bakım Rehberi – 123 (.pdf)

Yazdır