Ayrılan Yollar

Herakleitos’un özdeyişi önemle üzerinde durulması gereken bir düşünce: Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir.

Bu özdeyiş köpeklerimiz açısından da geçerlidir. Çoğumuz yavru ya da genç erişkin bir köpeği sahiplenirken, onu ömrünün sonuna kadar yanımızdan ayırmama niyetiyle yola çıkarız.
Ne yazık ki yaşam bizim iyi niyetlerimize aldırış etmeme şeklinde kendini gösterir. Boşanmalar, bir bebeğin doğumu, taşınma, evcil hayvanlara karşı alerjik reaksiyonlarımızın açığa çıkması gibi olaylar, hayvanlarımıza bir yuva sağlayabilme gücümüzü etkileyebilir. Kimi zaman tedavisi imkansız gibi görünen davranış bozuklukları ortaya çıkabilir.
Eğer köpeklerimiz ömürlerinin sonuna kadar bizimle birlikte yaşama imkanını elde etmişlerse, aklımıza getirmek bile istemediğimiz o kaçınılmaz gerçekle eninde sonunda karşı karşıya kalırız: Onun ölümü veya kendi ölümümüz nedeniyle köpeğimizle yollarımızın ayrılması.

Değişimi durduramayız ve sonsuza kadar da yaşayamayız. Ama hayatın önümüze çıkardığı boşanma ve ölüm gibi beklenmedik sarsıntılara ve hayatımızdaki başka değişimlere karşı kendimizi hazırlamak için elimizden geleni yapabiliriz. 

 

Köpekler de alzheimer olabilir mi?

Köpekler hangi yaşlarda emekli olurlar?

Emekliler için tavsiyeler

 

Bunu biliyor muydunuz?
Paul McCartney, kendi Shetland (Shelty) çoban köpeği mesaj olsun diye, A Day in the Life adlı Beatles şarkısının en sonuna sadece köpeklerin duyabileceği ultrasonik (ses-ötesi) bir ıslık sesi kaydetmişti

 

Köpeğimiz kimde kalacak?

Elveda denen o an

Sakın ha!
Köpeğini veya herhangi bir ev hayvanını kaybetmiş biriyle konuşurken bu kaybı hafife alan ifadelerden uzak durulmalıdır. Bir hayvan için çekilen acıyı ciddiye almayan tavırlar takınmak son derece kaba bir yaklaşımdır ve baş sağlığı dilemenin adabına uygun değildir. Bu şekil davranış içerisinde bulunanlar, kaybın sahibi tarafından ortaya konan bazen de tehlikeli olan tepkilere hazırlıklı olmalıdırlar.

 

 

 

 


Geride kalan köpek 

 

 

 

Yazdır