Cemiyet Hakkında

Köpek Cemiyetinin tek amacı köpek türünün gelişimini sağlamak, onların mutlu ve sağlıklı bir hayat sürmelerine katkıda bulunmaktır. Köpek Cemiyeti köpekler için bir farklılık oluşturmak amacıyla kurulmuştur.

Biz: Köpeklerin mutluluğuna ve sağlıklı bir hayat sürmelerine adanmış, Türkiye’nin en büyük ve kapsamlı köpek kuruluşuyuz.

Misyonumuz:

Köpek Cemiyeti’nin amacı, her ne yolla olursa olsun, köpeklerin genel gelişimini teşvik etmektir.
Kurum çok yeni kurulmuş olsa da, konusunda ileri seviyede bilgiye sahip çekirdek kadrosuyla, köpek sahiplerine değişik bilgi kaynaklarından, köpeklerin refahı, sağlığı, eğitimi gibi konularda tavsiyeler sunmakta, geniş tecrube ağından tüm üye kartı sahiplerini yararlandırmaktadır.
Köpeğinizin neye ihtiyacı varsa, Köpek Cemiyeti size, tüm köpeklere ve sahiplerine yardımlarını ve desteğini sunmak için hazırdır.

İnanıyoruz ki: beraberce elele, üreticilerle, köpek sahipleriyle, hükümetle, diğer köpek organizasyonları ve veterinerlik kurumlarıyla çalışırsak, tüm köpeklere sağlıklı ve mutlu bir hayat sürme şansı verebiliriz.

Yapacaklarımız: Soyağaçlı olsun, çapraz olsun kırma olsun, tüm sahipli köpeklerin kayıtlarını yaptıracağı kuruluşuz. Yanısıra, KC kuralları dahilinde bilinçli yavrular üretecek olan Lisanslı Üretici Programını lanse ediyoruz. Köpek Cemiyeti olarak, köpeklerin genel refahını ve sağlıklı yaşamını teşvik eden tüm kampanya ve eğitim programlarına yatırım yapmayı hedefliyoruz.

Köpek Cemiyeti Hakkında Bilmedikleriniz
Köpek Cemiyeti’nin amacı, her ne yolla olursa olsun, köpeklerin genel gelişimini teşvik etmek olduğundan, yaptıklarmızı ve yapacaklarımızı aşağıya sıraladık:

  • Hükümet seviyesinde lobi faaliyetleriyle, köpeklerin refah bir yaşamı olması doğrultusunda pet-shoplarda hayvanların akvaryum içerisinde yaşamaya mahkum olmalarını engellemeye çalıştık, köpeklere elektrik-şoklu tasma takılmasını engellemeye çalışıyoruz; 5199′daki Tehlikeli Köpekler maddesinin revizyonunu sağlamaya çalışıyoruz;
  • KC Yardım Vakfı adlı büyük bir vakıf kurarak, şüpheye mahal vermeyen finansal desteği başta Kurtarılmış Köpek Birimleri’ni desteklemekle başlayıp sırasıyla Barınaklara, Derneklere, insanlığa faydalı işler yapan köpeklerin eğitiminde kullanılmak üzere eğitim kuruluşlarına, köpek sağlığı üzerinde araştırma yapacak kuruluşlara ulaştırmayı amaçlıyoruz.
  • Ülkenin en kapsamlı köpek eğitimine ayrıcalık tanıyarak, Şehirli Köpek Eğitim Programını(ŞKEP) devreye sokup köpeklerin şehirlerimizde cadde ve sokaklarda rahat bir nefes almasını sağlıyoruz.
  • Köpeklerin toplum içerisindeki yerini destekleyebilmek için, – Köpeğinle Tatil ve Köpeğinle Gel gibi kampanyalarla artık Şehirli Köpek Eğitimi almış köpekleri sahipleriyle birlikte topluma entegre etmeye çalışıyoruz.
  • Yarışmalar düzenleyip, bilhassa çeviklik ve maharet yarışmalarıyla hem köpeğe hem de refakatçısına sağlıklı bir yaşam tarzı kazandırılmak isteniyor.
  • Eğitimsel etkinlikler düzenlemek; Köpek Panayırı gibi etkinliklerle değişik köpek ırklarını halka tanıtma, insanımızın oralarda köpek sorumluluğunu kazanmasına yardım etme ve bilinçli bir şekilde köpek satın almasını sağlamak bu tip etkinliklerin baş amacı olacaktır.
  • Genç Köpek Cemiyeti’ni hayata geçirmek; çocuk yaşlardan başlayarak yıldızlar ve gençler olmak üzere evlatlarımızın köpek bakımına, onların eğitimine ve nihayetinde köpek etkinliklerine katılmaya ısınmalarını sağlamak isterken, kendi aralarında bir organizasyon kurma yetilerini de arttırmalarını amaçlamaktayız.
  • Köpek Sağlık Grubu kurmak; Köpek Cemiyeti, bağımsız veteriner ve bilim danışmanlarıyla çalışıp, köpek ırklarının sağlık sorunlarına eğilmek istemektedir.

Üzerinde antlaştığımız diğer konular
Köpek Cemiyeti değişik yelpazelerdeki kuruluşlar tarafından desteklenmektedir. Bunlardan bazıları :

Irk standartlarını tespit ederken yeni bir yaklaşımı da beraberinde getirmeyi düşünüyoruz. Standartların yanında hakemlik kriterlerine de bu çerçevede ırk dernekleri ve kulüpleriyle birlikte karar vermek sağlıklı olacağından, bu kararları onlarla beraber alacağız.

Köpek Cemiyeti veteriner hekimler ve veterinerlik fakülteleryle dirsek teması içerisinde çalışmaktadır ve buna devam edecektir.

Yazdır